Zákaz maloobchodného predaja počas sviatkov - koho sa týka a aké sú výnimky

Od 1.6.2017 platí nová legislatíva týkajúca sa zákazu maloobchodného predaja počas sviatkov. Išlo len o rozšírenie počtu dní, počas ktorých bude tento zákaz platiť. Napriek tomu, že ostatné podmienky sa nezmenili, s blížiacim sa prvým sviatkom, ktorého sa zmena dotýka, sa podnikatelia zaujímajú hlavne o to, na aké prevádzky, resp. činnosti sa zákaz vzťahuje.

Za maloobchodný predaj sa  považuje predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi, najčastejšie ide o predaj potravín, tabaku, tlače, oblečenia, obuvi, elektroniky... ale aj o práce úzko súvisiace s maloobchodným predajom, čo napríklad môže byť aj dokladanie tovaru na predajni.

5. júla 2017 je prvý sviatok, ktorého sa nová legislatíva dotkne. Keďže ide o úpravu Zákonníka práce, zákaz sa týka len pracovnoprávnych vzťahov, tzn. len zamestnancov a brigádnikov. Týmto nemožno nariadiť, ani s nimi dohodnúť prácu vo sviatok, ak pracujú v maloobchode (viď výnimky nižšie).

Zákaz sa nevzťahuje na nasledovné 2 prípady:

· ak bude predaj vykonávať sám majiteľ podniku (napr. SZČO), ktorý nie je zároveň zamestnancom,

Celý článok o zákaze maloobchodného predaja sme zverejnili TU.

Tento článok má len informatívny charakter a nemôže byť považovaný za právne stanovisko alebo radu ako postupovať v konkrétnom prípade, alebo ako takýto prípad posúdiť.

Silvia Dutková

Silvia DutkováOdbremeňujem podnikateľov od komplikovanej personálnej agendy, pomáham im s nábormi, nastavujem HR dokumentáciu a vytváram GDPR riešenia na mieru, a to v začínajúcich aj v existujúcich firmách. Spolu s tímom realizujeme externé zamestnanecké prieskumy a hodnotenia zamestnancov. Viac informácií

Prejsť na začiatok stránky